29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
 
Büyük Türk milletinin yaşamında seçkin ve anlamlı bir yeri olan ve Atatürk'ün liderliğinde, milletimizden alınan güçle kurulan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. yıldönümüne, bütün yurtta olduğu gibi, Bafra’da da sevinç ve coşku içerisinde ulaşmış bulunuyoruz.
Kurtuluşa giden yolda ilk adım Samsun’dan atılmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Milli Mücadele ateşi Samsun’da yakılarak, Cumhuriyet'in kuruluşuna giden yolda Anadolu’nun her tarafına alev alev bağımsızlık ateşi olarak yayılmıştır.
Tarihi boyunca büyük kahramanlıklar gösteren Türk milletinin kendi vatanı üzerinde hür ve bağımsız yaşama iradesinin vücut bulduğu bir eser olan Cumhuriyetimiz, muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için attığımız adımların en önemlisidir. Cumhuriyetimizin bize kazandırdıkları, modern bir devlete dönüşmesi ve bugünkü seviyeye ulaşması, tüm dünyanın örnek aldığı bir başarı ve onur tablosudur. Aziz milletimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki ortak duygular ve hedef etrafında kenetlenerek bugünlere gelmiştir. Yaşadığımız tüm badireleri birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır.
 Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerliyor ve ilerlemeye devam edecektir. Benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir ülkesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi ebediyen sürdürecektir.
Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça baş tacımız olan Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatmak hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.
            Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ülkemize, milletimize hizmeti geçenleri rahmet, minnet ve şükranla anıyor; siz değerli Bafra’lıların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. 
 
                                                                                                                      Ali Fuat TÜRKEL
                                                                                                                          Kaymakam